Po delší době se opět vracím k tématu pro začátečníky, tedy jak začít investovat. Chtěli byste zhodnotit svůj majetek? Uvažujete o tom, že rozšíříte řady investorů, ale nevíte, jak začít? Svět investic je pro začátečníka někdy matoucí a nepřehledný. Proto jsem pro vás připravil tyto 3 základní tipy.

Nejdříve – co je to investice?

Předtím, než se začtete do praktických rad, obeznamte se s tím, co to vlastně investice je. Obecně a laicky investujete tehdy, když se vzdáte současné spotřeby za účelem nejisté spotřeby budoucí. Ve finančním světě se ale investicí rozumí koupě finančního aktivase záměrem vydělat další peníze – buď formou pravidelně vyplácené odměny z daného aktiva, nebo pozdějším prodejem aktiva za vyšší cenu. Investicí tedy může být akce, dluhopis, drahý kov jiná komodita, realita, podílový fond atd.

 

Udělejte si jasno ve svém domácím rozpočtu

Než se pustíte do investování, měli byste se v první řadě ujistit, jestli na to vůbec máte. Kolik vás stojí normální fungování domácnosti? A kolik z vašeho příjmu spolkne hypotéka či pojištění? Plus je rozumné si nechat stranou i určitou sumu na nepředvídatelné události. Až když provedete tuto základní matematiku, budete mít jasno, kolik si můžete dovolit investovat. Jestli váš příjem tak-tak pokryje vaší běžnou spotřebu, vystavujete se velkému riziku.

Ujasněte si investiční strategii

Po objektivním ohodnocení své finanční situace se můžete pustit do tvorby investiční strategie. Chcete se zaměřit na dlouhodobé, střednědobé, či krátkodobé obchody? Jakých zisků chcete dosáhnout a jaká rizika jste ochotni podstoupit? Pokud jste konzervativní typ, budou vám vyhovovat spíše investice s nižší mírou rizika, a tím i nižším ziskem. Zhodnocujete-li majetek v střednědobém až dlouhodobém horizontu, připustíte i vyšší míru rizika. Vysokého zhodnocení investice totiž není možné dosáhnout bez vysoké míry rizika. Vše závisí na vašich preferencích, ochotě riskovat a době, za kterou chcete vidět výsledky.

Diverzifikujte svou investici

Základní pravidlo pro začátečníka v investičním světě zní – minimalizujte riziko. To dosáhnete tak, že maximálně diverzifikujete své investice. Investiční portfolio by u spíše konzervativního začátečníka, který se v divokých vodách investic teprve učí plavat, mělo být co nejpestřejší. Ze začátku zkuste například 50 % svého volného kapitálu investovat do realit, 20 % do důvěryhodných cenných papírů nebo státních dluhopisů a 30 % třeba do zlata nebo diamantů.

Jestli jste si zodpovědně vyhodnotili svojí finanční situaci, máte investiční strategii a nesázíte vše na jednu kartu, pak nezbývá, než se pustit do toho. Více praktických rad najdete v Akademii investování na Patria.cz.